A klímák tisztítása és rendszeres karbantartása több szempontból is fontos. A nem tisztított készülékek egészségünkre negatív hatással lehetnek, büdöset árasztanak, de a karbantartás hiánya a klíma meghibásodását is okozhatja.
A tisztítás, karbantartás fontossága
A légkondicionálók beltéri egységének belseje – a folyamatos páralecsapódás miatt – hűtési üzem közben nedves, ami kedvez a betegségeket okozó baktériumok, vírusok, és gombák elszaporodásának. Ezek a kórokozók bűzt áraszthatnak, extrém esetben légúti megbetegedéseket okozhatnak, ezért célszerű a klímát tisztán tartani. A gyártók újabbnál újabb bevonatokat fejlesztenek ki a gombák és baktériumok visszaszorítására több-kevesebb sikerrel. Ilyen például a Samsung ezüst bevonata a légszűrőkön és hőcserélőkön.
A másik ok, amiért a rendszeres karbantartás és tisztítás fontos, a gép üzemszerű működésének biztosítása. A klímák beltéri egységei működésükből adódóan nagy mennyiségű levegőt mozgatnak meg, amit egy hűtő, vagy fűtőfelületen (hőcserélő) keresztüláramoltatva juttatnak vissza a szobába. A hőcserélőnek kellően nagynak kell lennie ahhoz, hogy a készülék leadhassa a kívánt teljesítményt, ugyanakkor túl nagynak sem szabad lennie a készüléknek, hiszen ekkor a klíma esztétikai szempontokat sértene.
A járható út egy sűrűn lemezelt hőcserélő felület kialakítása, ami eleget tesz ugyan mindkét követelménynek, viszont valamennyi por, vagy szösz szemcse – a sűrű lemezelés miatt – megakad ezeken a lemezeken. Az eltömődött lemezeken nem tud akadálytalanul keresztüláramolni a levegő, ami a klíma hibás működését fogja eredményezni. A beltéri egységek porszűrői ugyan sok szennyeződést felfognak, de rengeteg kosz lerakodik a hőcserélők lamelláin, ami időről időre csökkenti a gép hatékonyságát és növeli az áramfogyasztást.
Az üzemszerű működés szempontjából a kültéri egység tisztítása legalább ennyire fontos feladat. A kültéri egység az utcai, jóval szennyezettebb levegőt keringeti, ezért sokkal könnyebben elkoszolódhat, mint a beltéri egység. A nyárfavirág szálló szöszei egy valóságos szőnyeget képesek fonni a kültéri egység hőcserélőjének lamelláin, ami képes teljesen elzárni a levegő útját. Ha a levegő nem tudja hűteni a kültéri egység hőcserélőjét, az könnyen végzetes meghibásodáshoz vezethet, ezért fontos, hogy a karbantartás alkalmával ezt is ellenőrizzük.
A tisztítás mellett szükség van a gép paramétereinek, valamint nyomás értékeinek ellenőrzésére is, amit a szerelők nyomásmérő műszerekkel, valamint hőmérővel végeznek, annak megállapítására, hogy a klíma megfelelő munkapontban dolgozik-e, és hogy a működési paraméterek a megkívánt értékeken belül helyezkednek-e el.
A klíma karbantartása a hosszéletű működés szempontjából rendkívül fontos, ezért a gyártók kötelezővé teszik az évenkénti legalább kétszeri alkalom meglétét. A garanciát is ezeknek a karbantartásoknak a meglétéhez kötik, így szükséges a garancialevélen vezetni ezen beavatkozások időpontját.
Ki végezze a tisztítást?
Ha a tisztítás mikéntjét vizsgáljuk igazából nincs szó bonyolult dologról, ám, ha a felhasznált vegyi anyagokat, a kültéri egység sokszor nehéz megközelíthetőségét, vagy a karbantartás eszközeit vesszük alapul, mégis inkább azt javasoljuk, hogy a tisztítás és karbantartás folyamatát bízza szakemberre. A szakembereknek, vagy egy szakszerviznek megvan az a tapasztalata, és jártassága a tisztítás területén, aminek hiányában egy laikus akár balesetet is szenvedhet. A gyártók pedig egyenesen előírják a készülékek garanciális feltételeiben a hozzáértőkkel történő karbantartást, így erősen javallott a tevékenységhez szakembert hívni.
A szakemberek mellett a használati utasításokban leírtak alapján mi is elvégezhetünk bizonyos tisztítási lépéseket. Ilyen például a valamennyi klímában megtalálható finomszövésű porszűrő hálók kivétele és lemosása. Ezek a hálók a nagyméretű szöszöket és szennyeződéseket, továbbá port hivatottak kiszűrni és ezen a téren igen jó szolgálatot is tesznek, hiszen megóvják a beltéri egység hőcserélőit az eltömődéstől.
Klíma tisztítás és karbantartás egyszeri díjai:
Október 1 – Március 10:
Mono split klímák esetén 14.000 Ft + Áfa / készülék
Multi split klímák esetén 12.000 Ft + Áfa / beltéri egység
Március 11 – Szeptember 30:
Mono split klímák esetén 16.000 Ft + Áfa / készülék
Multi split klímák esetén 14.000 Ft + Áfa / beltéri egység
Gyakoriság
A karbantartás gyakoriságát illetően a gyártók az évi két alkalmat írják elő. A készülékek karbantartását és tisztítását célszerű minden klímaszezon előtt, illetve után elvégezni. A szezon előtti tisztítás nagy előnye, hogy a nyár beköszöntével nem kell várnunk a szerelőre, továbbá, hogy szezon alatt a klímás szakemberek, vagy szervizek túlterheltsége miatti “sorban állást” megússzuk.
Kérjen karbantartást, műszaki segítséget az alábbi űrlap kitöltésével:
Az árváltozás jogát előzetes bejelentés nélkül fenntartjuk.
A képek illusztrációként szolgálnak, az adatok tájékoztató jellegűek.